Uniworks - personální společnost
...pomáháme lidem růst...
Úvodní strana » Hledám práci » Návod, jak sepsat životopis

Návod, jak sepsat životopis

Jak sestavit CV

Váš životopis nebo průvodní dopis jsou první vizitkou, na základě které si personalista vytvoří určitý „obrázek" o Vaší osobě.

Přípravě je potřeba věnovat čas a pozornost. Dbejte na to, aby Váš životopis byl stručný, přehledný a především pravdivý. Dávejte si pozor na pravopisné chyby.

Životopisům formou slohových prací, dávno odzvonilo. I dnes se mi do rukou dostanou životopisy psané jako dopis (Jmenuji se …., narodil jsem…., rodiče jsou, atd.). Popravdě se těmito životopisy ani nezaobírám. Jsou nepřehledné a v textu je potřeba vyhledávat informace, které jako personalista potřebuji. Takto napsaný životopis většinou končí v šuplíku.

Nepodceňujte tedy sestavení Vaší vizitky!!

Zde je několik rad, jak svůj životopis vytvořit:

Osobní a kontaktní údaje -  uveďte jméno, příjmení, titul, datum narození, bydliště, telefon, e-mail (ideálně seriózně znějící)

Vzdělání - uveďte období v letech, kdy studium probíhalo, název školy, studovaný obor a způsob ukončení (maturitní zkouška, státní závěrečná zkouška, apod.) Základní školu vynechte.

Pracovní zkušenosti - seřaďte své zaměstnání, chronologicky od nejaktuálnější pracovní pozice. Opět uveďte období, kdy jste zde působili, název zaměstnavatele, název pracovní pozice a stručný popis Vašich povinností, činností a odpovědnosti. Patří sem také mateřská dovolená.

Dovednosti a znalosti - zde uveďte jazykové znalosti a jejich úroveň, PC dovednosti (můžete uvést i programy, jež nejsou uživatelskou znalostí MS Office), řidičská oprávnění, apod.

Zkoušky, certifikáty - zde můžete uvést rekvalifikace, absolvované kurzy, školení s termínem dokončení.

Ostatní informace - chcete-li napsat něco málo o sobě, popsat své koníčky a zájmy. Případně možnost nástupu, apod.

 

Fotografie - do hlavičky životopisu, může být vložena fotografie. Mějte, ale na paměti, že fotografie musí být současná a portrétní. Naprosto nevhodné jsou fotografie z dovolených, narozenin, s Vašimi mazlíčky, auty, různě oříznuté apod. Fotografie může zkazit dojem dřív, než si myslíte. Na druhou stranu, pokud přijdete na pohovor, personalista má dojem, že už Vás „zná".

Jazykové mutace - pokud jste aktivním uživatelem cizího jazyka, je vhodné si připravit i jazykovou mutaci životopisu. Je-li potřeba na danou pracovní pozici znalost cizího jazyka, bude se Vám takto připravený životopis určitě hodit.

Rozsah životopisu - ideální rozsah životopisu jsou 1 až 2 strany. Životopis na 10 stran, třeba je strukturovaný, personalisté nemají čas studovat.

 

Rady pro absolventy - pro Vás platí, že do pracovních zkušeností se nebojte napsat krátkodobé i dlouhodobé brigády. Ideálně pokud souvisí s danou pracovní pozicí. Můžete uvést i významné školní úspěchy.

 

autor: Šárka Kubišová, DiS.

Novinky a aktuality

21/12/2016
ZMĚNA SÍDLA!!!

POZOR od 1.1.2017 sídlíme na nové adrese:
ŽIŽKOVA 1839/24, České Budějovice 

01/08/2016
ZELENÁ LINKA

Zavedli jsme pro vás bezplatnou telefonní linku 800 330 330.

Úvod  |  Kdo jsme  |  Nabídka pracovních pozic  |  Zpracování osobních údajů  |  Reference  |  Kontakty  |  Partneři  |  Mapa webu
(c) 2019 Copyright Uniworks CB s.r.o., Všechna práva vyhrazena.